Uzlaştırma Kapsamında “Çocuk Evlerimize 14 Elektrikli Süpürge Bağışlandı”

   Edine ilimizde gerçekleşen bir tehdit suçunda, uzlaştırmaya gidilerek; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz bünyesinde Koruma ve Bakım altında hizmet almakta olan çocuklarımızın kaldığı Çocuk Evlerine 14 elektrikli süpürge bağışlandı.

   İlimizde gerçekleşen bir olayda, açılan soruşturma kapsamında; olaya karışan kişilerin ifadesinin alınmasının ardından, şahıslar uzlaştırma bürosuna gönderildi.

   Uzlaştırmacı Canan YALÇIN; uzlaştırma yöntemiyle toplumsal barışın sağlanmış olduğuna vurgu yaparak, ilimizde gerçekleşen bu olaya dahil olan kişiler birbirleri ile görüştüğünü, Mağdur kişinin koruma ve bakım altında bulunan çocukların kaldığı sevgi evlerine 14 elektrikli süpürge alınması şartıyla şikayetinden vazgeçtiğini, Tehdit suçu kapsamında şüpheli olan kişi uzlaştırma şartını kabul ederek sevgi evlerine 14 elektrikli süpürge aldığını, alınan süpürgelerin Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Melahat Hulusi DATENİN Çocuk Evleri Sitesine teslim edildiğini belirtti.

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ; “ Aile Bakanlığı olarak çocuklarımıza yönelik hizmet modellerimizde geçmiş dönemlerde değişikliğe gittik. Erkek ve Kız yetiştirme yurtlarımız tamamıyla kapandı. Bu değişiklik sonrası Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak bizlerde ev tipi bakım modeline geçtik. İstiyoruz ki çocuklarımızın hepsi aile ortamında yetişsin, aile şefkati altında yaşasınlar… Koruma ve bakım altına alınan çocuklarımız hakkında ilk tercihimiz evlat edindirilmesi, koruyucu aile yanına yerleştirilmesi… Ancak her çocuğumuzu evlat edindirme ve koruyucu aile yanına verme imkanımız yok. Bu kapsamda İlimiz genelinde 14 adet çocuk evimiz ve 2 adet sevgi evimiz bulunuyor. Çocuklarımız artık koğuş sistemi diye tabir edilen yaşam sistemi ile değil, tamamıyla aile bireyi olarak ev modeli sisteminde bakım personellerimizin gözetiminde yaşamlarına devam ediyorlar. İlimizde bulunan evler; toplumla iç içe olan yerlerde, apartmanlarda, sitelerde yer almakta ve çocuklarımızın komşuluk ilişkileri de geliştirilmektedir. Bu güne kadar Çocuk evlerimize komşu olan diğer aileler de çocuklarımızı kabullenip benimsemiştir. Birçok duyarlı vatandaşımızda bu kapsamında bizlere destek olmaktadır. Komşuluk ilişkileri kapsamında aynı apartmanda, sitede karşılıklı ziyaretler gerçekleşmektedir. Çocuklarımız yaptıkları pastaları, börekleri, çörekleri komşuları ile paylaşmaktadır… Çocuk bakım hizmetlerinde gerçekleşen bu değişim ile birlikte Bakanlığımızın hizmet verdiği engelli, yaşlı, kadın ve dezavantajlı gruplara yönelikte bakım modellerimizde de değişimler söz konusu… Bu hizmetlerimizin sürdürülmesi esnasında Edirne Halkımız çok duyarlı, bunun son örneğini de İlimizde Adalet Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren uzlaştırma komisyonumuzdan gördük. Devletimiz evlerdeki çocuklarımızın bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Ancak zaman zaman kırılmalar, dökülmeler, farklı ihtiyaçlar gündeme geldiğinde; Devletimizin bu ihtiyaçları karşılamasının yanında duyarlı vatandaşlarımızda bizlere destek oluyorlar… Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak hizmetlerimizin sürdürülmesi sırasında hizmet alanımızdaki gruplara desteklerini esirgemeyen emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.


Sonraki Sayfa: Çocuklarımız ve Yaşlılarımız Kuşaklar Buluşmasında Bir Araya Geldi

Önceki Sayfa : Dr. Erhan KABASAKAL’dan İl Müdürlüğümüze Ziyaret