Dünya Çocuk Hakları Günü Münasebeti ile Etkinlik Düzenlendi 2018

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Müdürlüğümüze bağlı Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evleri işbirliği ile ortaklaşa düzenlediğimiz 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Edirne Ticaret Borsası Konferans Salonunda etkinlik düzenlendi.

   Düzenlenen etkinliğe Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Erdinç TOPÇU, İl Müdür Yardımcısı Sebahattin BİLGİÇ, Özel Badem Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Güldeste Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel İlk Adım Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Masal Diyarı Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Neşe Erberk Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Özen Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Susam Sokağı Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Şirinler Kreş ve Gündüz Bakım Evi Yöneticileri, Öğretmenleri, Öğrencileri  ve Velileri katılım sağladı.

   20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte konuşan Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erdinç TOPÇU; “Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır.  Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız.  Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak:  milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür. Nasıl bir gelecek planlıyorsunuz? Sorusuna verilecek cevap,  Çocuklar için bugün ne yaptığımızla bağlantılıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki,  Çocukların kişilik ve bilişsel özellikleri, zeka gelişiminin  % 80 i    0 -6 yaş döneminde yani 7 yaşından önce tamamlanmaktadır.  İlimizde faaliyet gösteren Özel Kreş ve Gündüz Bakım Merkezi Sahip, Yönetici ve çalışanlarına bu alandaki yatırımlarından ve çalışmalarından dolayı öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Sadece Ülkemiz çocuklarının değil, tüm Dünya çocuklarının İhmal ve istismardan korunması Kötü muamele ile karşılaşmaması  Ve çocuk haklarının korunması amacıyla  20 Kasım 1989 yılında B.M. Genel Kurulunda 193 Ülke tarafından  «Çocuk Hakları Sözleşmesi» kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti de 1990 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak, Uluslar arası alanda bağlayıcılık kazanmıştır. Çocuk Hakları , tüm çocukların doğuştan sahip olduğu  eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun,  fiziksel- psikolojik-veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Bugünün küçükleri olan çocuklarımız , yarının büyükleri olacaktır. Nüfusumuzun büyük bir bölümün oluşturan çocuklarımızın  sosyal, kültürel değerlerimiz çerçevesinde yetiştirilmesi tüm kurumlarımızın ve hepimizin öncelikli görevidir. Bu konuda sorumluluk,  anne babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir. Unutulmamalıdır ki,  sevgi, eğitim, yaşam, sağlık ve korunma hakkı çocukların en doğal haklarıdır. Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü münasebetiyle ; Dünya’nın neresinde olursa olsun, çocukların; çalıştırılma,  şiddet,  ihmal, istismar,  açlık,  savaş,   terör,  göç,  erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni ediyor, Kendilerine ve geleceğe yönelik söz söyleme hakkını çocuklarımıza bırakmak istiyorum. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklar için söylediği şu anlamlı sözü ile bitirmek istiyorum; “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir…”                            
Saygı ve sevgilerimle…”  dedi.

   Gerçekleşen konuşmanın ardından Edirne ilimizde hizmet veren; Özel Badem Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Fehmi Irmak Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Güldeste Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel İlk Adım Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Masal Diyarı Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Neşe Erberk Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Özen Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Özel Şirinler Kreş ve Gündüz Bakım Evi bünyesinde eğitim alan okul öncesi çocuklar sırasıyla günün anlam ve önemine ilişkin gösterilerini sergilediler.

    Gösterilerin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile etkinlik son buldu.Sonraki Sayfa: Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü - 2018

Önceki Sayfa : Vefat