Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü - 2018

   Bir toplumun en değerli varlıkları çocuklarıdır. Çoğu zaman çocuklarımız için çalışır, geleceğimizi çocuklarımıza göre planlarız. Bugünü mutlu ve huzurlu kılmak, geleceğe güvenle bakmak;  milli ve manevi değerlere sahip, bilimin ışığında yetiştirilen çocuklarımızla mümkündür. Nasıl bir gelecek planlıyorsunuz? Sorusuna verilecek cevap, Çocuklar için bugün ne yaptığımızla bağlantılıdır.

   Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki ,  Çocukların  kişilik ve bilişsel özellikleri, zeka gelişiminin  % 80 i    0 -6 yaş döneminde yani 7 yaşından önce tamamlanmaktadır.  Sadece Ülkemiz çocuklarının değil, tüm Dünya çocuklarının; İhmal ve istismardan korunması, Kötü muamele ile karşılaşmaması ve çocuk haklarının korunması amacıyla  20 Kasım 1989 yılında B.M. Genel Kurulunda 193 Ülke tarafından  “Çocuk Hakları Sözleşmesi” kabul edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti de 1990 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak, Uluslar arası alanda bağlayıcılık kazanmıştır.

   Çocuk Hakları, tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, barınma, yaşama, oyun,  fiziksel- psikolojik-veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.

    Bugünün küçükleri olan çocuklarımız, yarının büyükleri olacaktır. Nüfusumuzun büyük bir bölümün oluşturan çocuklarımızın  sosyal, kültürel değerlerimiz çerçevesinde yetiştirilmesi tüm kurumlarımızın ve hepimizin öncelikli görevidir. Bu konuda sorumluluk,  anne babalara, öğretmenlerimize, toplumumuza, tüm kuruluşlarımıza ve yöneticiler olarak bizlere düşmektedir.

Unutulmamalıdır ki;
Sevgi, eğitim, yaşam, sağlık ve korunma hakkı çocukların en doğal haklarıdır.

   Çocuklarımıza yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü münasebetiyle; Dünya’nın neresinde olursa olsun, çocukların :  çalıştırılma,  şiddet,  ihmal, istismar,  açlık,  savaş,   terör,  göç,  erken evlilikler gibi nedenlerle yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını temenni ediyor, Çocuklarımızın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları gününü tebrik ediyorum…
 
Erdinç TOPÇU
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V.


Sonraki Sayfa: Gökhan ÖZKAN'dan İl Müdürlüğümüze Ziyaret

Önceki Sayfa : Dünya Çocuk Hakları Günü Münasebeti ile Etkinlik Düzenlendi 2018