Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

   11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü kapsamında; Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Sosyal Ekonomik Destek hizmeti ile desteklediğimiz iki kız kardeş İl Müdürümüz Bilgin ÖZBAŞ’ı ebeveynleri ile birlikte ziyaret etti.

   Ziyaret esnasında İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ çocuklar ile uzun süre sohbet etti.  Çocuklar ile gerçekleşen sohbette; sosyal ve kültürel yaşantılardan, okul başarılarından ve gelecek planlarından bahsedildi. İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, çocuklarımızın her zaman yanlarında ve destekçileri olduklarını yineledi.

   11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Münasebeti ile Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ yaptığı açıklamada; “Dünya Kız Çocukları Günü her yıl 11 Ekim'de dünya çapında kutlanan bir gündür. 2012'de Birleşmiş Milletler tarafından alınan bir kararla, kız çocuklarının cinsiyetlerinden ötürü maruz kaldığı eşitsizlik konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla kutlanmaya başlamıştır. Bu karar Türkiye, Kanada ve Peru’nun önerileriyle alınmış olup; kararda “Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedeflerine” ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddeti önleyeceği, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda, kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere ve toplumlara büyük rol düştüğü de vurgulanmıştır. Bakanlığımızda bu çalışmalar kapsamında her kademede çocuk haklarını geliştirerek, bu haklara saygı duyulmasını sağlama kararlılığını göstermiş, çocuk haklarına yönelik birleştirici ve kapsamlı, hak temelli bir ulusal strateji benimsemiştir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; Bakanlığımızın çocuklarımıza yönelik uyguladığı hizmet modelleri temel alınarak, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları ve erken yaş evliliklerin önlenmesi çalışmaları her geçen gün artarak devam etmektedir. Biliyoruz ki bir toplumun çocuk haklarına duyduğu saygı ve çocuklara yaklaşımı insani gelişmişlik düzeyini ve vizyonunu ortaya koymaktadır. Ülkemiz, kurulduğu tarihten itibaren çocuklara yönelik hassas bir politika izlemiştir ve izlemeye devam etmektedir. Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket ediyoruz ve çocuğun bütün haklarının korunması için anayasada yer alan sosyal devlet anlayışı çerçevesinde gerekli her türlü önlemi alıyoruz. Bu vesile ile günün anlam ve önemine ilişkin olarak tüm kız çocuklarımızın 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Gününü kutluyorum. Unutulmamalıdır ki; “Okuyan ve sevgiyle büyüyen her kız çocuğu yarınlarımız için bir umuttur” dedi.
Sonraki Sayfa: Dr. Erhan KABASAKAL’dan İl Müdürlüğümüze Ziyaret

Önceki Sayfa : İlimizde Hane Ziyaretleri Devam Ediyor