90 Yaşındaki Kore Gazisinin Hayalleri Gerçek Oldu

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Edirne Garnizon Komutanlığının ortak çalışması sonucunda 1950 yılında Kore Savaşına katılan Çavuş Recep PEHLİVAN’a temsili yemin töreni düzenlendi.

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ’ın Gazi ve Şehit yakınlarına yönelik gerçekleştirdiği hane ziyaretleri esnasında askeri yemin törenine katılmadığını öğrendiği; en büyük hayalinin askeri tören ile yemin etmek olduğunu söyleyen ve yemin etmediği için gözleri dolu dolu olan 90 Yaşındaki Recep PEHLİVAN’ın hayalleri 68 yıl sonra gerçeğe dönüştü.

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Edirne Garnizon Komutanlığının ortaklaşa planladığı programda Kore Gazisi 90 Yaşındaki Recep PEHLİVAN’a askeri yemin töreni düzenlendi.

   Edirne Garnizon Komutanlığı bahçesinde düzenlenen temsili yemin törenine; Edirne Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yüksel ERDİN, Edirne Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ, Muharip Gaziler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu, Kore Gazisi Çavuş Recep PEHLİVAN ve Ailesi ile birlikte Garnizon komutanlığında görevli er, erbaş ve rütbeli personeller katılım sağladı.

   Düzenlenen temsili yemin töreninde, Kore Savaşında askerlerin giydiği elbiseler yemin törenine katılan askerlere ve Kore Savaşına katılan Recep PEHLİVAN’a giydirildi. Kore Savaşında askerlerin giydiği asker elbisesini aradan geçen 68 yıl sonra tekrar giyen Recep PEHLİVAN duygu dolu anlar yaşadı.

   Askeri Yemin törenine katılan ve yemini eden 90 Yaşındaki Kore Gazisi Çavuş Recep PEHLİVAN; “Duygularım tarifsiz, kelimelerim yetersiz. Aradan uzun yıllar geçti, Kore’ye askeri yeminimi edemeden gitmiştim. Yemin edemeden gittiğim için bu durum hep içimde kalmış kabuksuz bir yara gibiydi. Bugün burada bana büyük bir sürpriz yaşattılar. Emeği geçen İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ’a, Komutanımız Tuğgeneral Yüksel ERDİN’e ne kadar teşekkür etsem, ne kadar dua etsem azdır. Allah herkesten razı olsun. Hayallerim ve içimde kalanlar bugün gerçeğe dönüştü. Kore’de giydiğim askeri üniforma, su matarası, yemeklik çantam bile bugün aynıydı. Kore’de kullandığım tüfek ile Türk Bayrağımızın önünde yemin etmek benim için çok büyük gurur ve onur oldu” dedi.

    Hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile düzenlenen tören son buldu.
Sonraki Sayfa: Hayırsever Melahat ve Hulusi DATENİN adına Mevlit Programı Düzenlendi

Önceki Sayfa : Valimiz Günay ÖZDEMİR’den Veda Ziyareti