3 Aralık 2018 – Dünya Engelliler Günü

   Tüm Dünya’da olduğu gibi, ülkemizde de engelli bireyler toplumun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.  Yapılan yasal düzenlemeler ile sakat, özürlü, çürük gibi kavramlar yasaklanarak Engelli ifadesi kullanılmaya başlanmıştır.  Bakanlık olarak yapılan yasal düzenlemelerde sadece engelli vatandaşlarımız değil, hareketlerinde kısıtlılık yaşayan yaşlılar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun veya çok kısa boylu kişiler de göz önünde bulundurulmaktadır. Engelli sorunları sadece bir sağduyu değil, aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir.  Engelli insanlarımızda, eşit muamele, itibar, bağımsız yaşama, toplumun bir parçası olma gibi haklara sahiptirler. Bizim üzerimize düşen görev ise engelli vatandaşlarımıza, bu haklarından faydalanmaları için fırsatlar vermek ve imkanlar sağlamak olmalıdır.  Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur.

   Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak; 2018 yılı ilk 10 ay içerisinde İlimiz genelinde 2394 engelli vatandaşımıza toplamda 24.365.833,15 TL evde bakım ödemesi gerçekleştirilmiştir. Bu hizmet modelinin yanı sıra 2902 Engelli kimlik kartına sahip vatandaşlarımız ilimizde toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat haklarından da faydalanmaktadır. 

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğü olarak Engellilere Yönelik Yapılan Hizmetlerimiz Kapsamında, Edirne İlimizde 1’i Kamu 2’si Özel olmak üzere toplamda 3 Engelli Bakım ve Rehabilitasyon  Merkezi  bulunmaktadır. 
 

  • Uzunköprü 80.Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz 42 engelli vatandaşımıza hizmet vermektedir.
  • Meriç Özel Hanife AĞYÜZ Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz  116 engelli vatandaşımıza hizmet vermektedir.
  • İpsala Özel Yeni Hayat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimiz 87 engelli vatandaşımıza hizmet vermeye devam etmektedir.
     

   Engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalarımız, ilgili kurum ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın işbirliği içinde önümüzdeki süreçte de kapsamlı şekilde devam edecektir.  Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın sorunlarının çözümlendiği, geleceğe daha umutla bakabildiği bir ortam ve huzurlu bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum...
 

Erdinç TOPÇU
Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V.
 


Sonraki Sayfa: Devlet korumasında yetişen 3274 gencimiz 3 Aralık 2018 itibarıyla kamu kurumlarına yerleşebilmek için tercih yapabilecek

Önceki Sayfa : Spor Kulübümüzden Türkiye Şampiyonluğu Başarısı 03.12.2018